Tähelepanu!

Pentsik lugu - me ei toeta Sinu veebilehitsejat. Palun lae alla Chrome, Firefox või Opera, et kõik töötaks nii nagu peab.

Pentsik lugu - me ei toeta Sinu veebilehitsejat. Palun lae alla Chrome või Opera, et kõik töötaks nii nagu peab.

Pentsik lugu - me ei toeta Sinu veebilehitsejat. Palun kasuta Safari 11, et kõik töötaks nii nagu peab.

Mis on läkaköha?

Läkaköha on äge hingamisteede nakkushaigus, mida iseloomustavad pikka aega, nädalaid ja isegi kuid kestvad köhahood. Läkaköha kutsutakse ka 100-päeva köhaks. Läkaköha on eriti ohtlik imikutele, enamus surmajuhte on alla 3-kuu vanuste imikute hulgas. Läkaköha tekitajaks on kurgus ja ninaneelus paljunev bakter Bordetella pertussis.

Läkaköha tekitaja levib inimeselt inimesele piisknakkusena. Esimesed haigusnähud on sarnased tavalisele külmetushaigusele. Võib esineda:

  • nohu
  • aevastamine
  • väike palavik
  • kurguvalu
  • kerge köha

Köha muutub aga järk-järgult tugevamaks, ühe kuni kahe nädala pärast kujuneb välja aeglaselt intensiivistuv, läkaköhale iseloomulik hootine köha. Väikelastele on tüüpiline köhahoo lõpus vilinaga sissehingamine, köhahoog võib lõppeda ka oksendamisega. Köhahood esinevad sageli öösiti.

Kuidas vältida läkaköha?

Läkaköha läbipõdemise järgne immuunsus ei ole eluaegne ja läkaköha võib elu jooksul põdeda rohkem kui üks kord. Seega oluline on laste õigeaegne vaktsineerimine ja mitte kergekäeliselt immuniseerimisest keeldumine või selle edasilükkamine. Läkaköha vaktsiin on riiklikus immuniseerimiskavas ja ravikindlustust omavatele lastele tasuta.

Kuidas ravida läkaköha?

  • Antibiootikumravi, alustada tuleks nii ruttu kui võimalik kuni 21 päeva jooksul haiguse algusest. Antibiootikumravi ei pruugi kergendada haiguse kulgu ja lühendada haiguse kestvust. Ravi määrab arst.
  • Sümptome leevendav ravi (nohu korral ninaloputamine jne)
  • puhkus, töövaba reziim kuni haigusest taastumiseni

Perarsti/pereõe poole peaks pöörduma igasuguse läkaköha kahtluse korral.

Arstid, kes saavad aidata

Kahjuks ei leitud ühtegi tulemust.