Tähelepanu!

Pentsik lugu - me ei toeta Sinu veebilehitsejat. Palun lae alla Chrome, Firefox või Opera, et kõik töötaks nii nagu peab.

Pentsik lugu - me ei toeta Sinu veebilehitsejat. Palun lae alla Chrome või Opera, et kõik töötaks nii nagu peab.

Pentsik lugu - me ei toeta Sinu veebilehitsejat. Palun kasuta Safari 11, et kõik töötaks nii nagu peab.

Kurbus

Mis on kurbus?

Kurbus on emotsionaalne seisund, millega võib kaasneda nutmine, sotsiaalne tagasitõmbumine, ja tegevuse aeglustumine. Sellega esineb mõnikord koos ka hingeline valu ja üksindustunne. Kurbusel on erinevad kehalised tunnused nagu muutused südametegevuses ja nahajuhtivuses. Ka näolime muutub: silmalaud ja suunurgad vajuvad alla ja kulmud kõverduvad sissepoole. Kurbuse väljendamist alati lähedaste poolt ei toetata. Ütlused nagu “Ära nuta” ja “Mehed ei nuta” on paljudele inimestele tuttavad. Ometigi on igal emotsioonil oma koht ja funktsioon inimese autoregulatsioonis. Seetõttu on oluline kurbuse teadvustamine ja väljendamine endale sobival viisil.

Miks kurbus tekib?

Evolutsiooniliselt on igal emotsioonil oma eesmärk- samuti ka kurbusel. Selle sihiks on erinevate kaotustega toimetulek- näiteks sõprussuhete või romantiliste suhete lõppemine, ressursside või ka staatuse kaotamine. Muuhulgas on leitud, et kurbus aitab parandada tähelepanu detailide suhtes, olla vähem kallutatud eelarvamuste poolt, säilitada sihikindlust ja edendada teiste suhtes lahkust. Lühiajaline kurbus on kasulik ja vajalik, sest see aitab elus ette tulevate sündmustega kohaneda. Kui kurbus kestab väga pikalt, siis võib sellest välja kujuneda depressioon ning sellega võivad kaasneda negatiivus nii iseenda kui ka maailma suhtes.

Mida teha?

Loomingulised tegevused

Proovi enda jaoks leida tegevusi, mis aitavad kurbust kanaliseerida. Näiteks muusika kuulamine, maalimine, käsitöö vms. Vali enda jaoks tegevus, mis just sulle sobib. Oluline on kurbusega kontakti leida, aga mitte sellesse liiga kauaks jääda. Seetõttu proovi leida enda jaoks sobiv ruum ja aeg, kus astud kurbusega ühendusse, aga pööra tähelepanu sellele, et kurbusest ei saaks valdav kogemus sinu kõikides igapäevategevustes.

Kontakt lähedaste inimestega

Proovi leida ka lähedaste inimeste toetust. Võimalik, et teised ei suuda alati meie kurbust mõista ja seetõttu on oluline valida, kellega seda jagada. Isegi, kui meie ümber olevad inimesed ei oska emotsioonidega suhestuda samal viisil, aitab kontakt siiski iseendaga paremini toime tulla- mõnikord ka mõtteid kõrvale juhtida.

Teadvelolekutehnikad

Teadvelolekutehnikad aitavad oma mõtteid ja tundeid heatahtlikult kõrvalt vaadelda. See aitab hetkes rohkem kohal olla ja samas ka teadvustada, mis meie kehas toimub. Erinevaid teadvel- olekuharjutusi leiad siit:

https://vaikuseminutid.ee/vaikuseminutite-harjutused/