Tähelepanu!

Pentsik lugu - me ei toeta Sinu veebilehitsejat. Palun lae alla Chrome, Firefox või Opera, et kõik töötaks nii nagu peab.

Pentsik lugu - me ei toeta Sinu veebilehitsejat. Palun lae alla Chrome või Opera, et kõik töötaks nii nagu peab.

Pentsik lugu - me ei toeta Sinu veebilehitsejat. Palun kasuta Safari 11, et kõik töötaks nii nagu peab.

Mis on tuulerõuged?

Tuulerõuged on äge nakkushaigus, mida põhjustab herpesviiruste rühma kuuluv Herpes varicellae-zoster viirus (tuulerõugete ja vöötohatise tekitaja). Haigus on äärmiselt kergesti edasikanduv, levib otsesel kontaktil haigega või piisknakkusena, samuti on ohtlik kokkupuude villide eritisega. Kui peres on üks haige, haigestuvad väga tõenäoliselt ka teised pereliikmed, kes pole tuulerõugeid varem läbipõdenud.

Sagedamini põevad tuulerõugeid koolieelses eas lapsed. Nakkuse saanu on nakkusohtlik juba 1-2 päeva ennem lööbimist, nakkusoht püsib veel 5-6 päeva pärast viimaste villide teket.

Tuulerõuged lööbivad 7-21 päeva pärast nakatumist. Nahale tekivad väikesed sügelevad papulid, punased täpid, mis muutuvad villideks. Lööve algab tavaliselt pea ja kaela piirkonnast, juuste piirilt. Lööbele võib eelneda ja ka lööbe ajal olla palavik, peavalu või lihtsalt üldine halb enesetunne. Peale põdemist tekib enamasti eluaegne immuunsus. Tuulerõuged võivad tüsistuda naha infektsiooniga, kuna villid sügelevad ja kratsides satuvad bakterid kahjustunud nahale. Tüsistuistena on võimalikud ka kopsu- ja kõrvapõletik.

Haiguse vältimiseks on võimalik ka vaktsineerimine tuulerõugete vaktsiiniga.

Perearsti ja/või pereõe poole pöörduge:

  • haigusest teavitamiseks

samuti kui:

  • palavik püsib kõrge, ega allu ravimitele
  • tekib nahainfektsioon (mädased villid)
  • esineb kõrvavalu
  • esineb hingeldus

Arstid, kes saavad aidata

Kahjuks ei leitud ühtegi tulemust.